Ha nem működik a link másold a böngésződbe!
https://www.mikrorost.info/?ajanlo=46
Hippokrates mondta: "a halál a belekben lakozik!"
Immunrendszerünk 70%-a a vastagbélben lakó bélflóra,...
Erről dr Hummel Zoltán a televízióban is nyilatkozott.
Az egészségABC műsorában megszólal egy elégedett termékhasználó is (videó középső harmada a gélről szól)
Naponta kb. 4 kg nyálkát termelünk az emésztés alatt. Ez a nyálka védi és tisztítja belsőnket. Ebben a nyálkában több mint 6 milliárd szervezetbarát baktérium és élesztőgomba él, ezt nevezzük bélflórának. A bélflóra előemészti a táplálékainkat és megvéd a kórokozó baktériumok és élesztőgombák elszaporodásától a beleinkben. A mai, tartósítószereket, gyógyszereket tartalmazó táplálkozás közepette, alig találhatók olyanok, akiknek teljesen ép a bélflórája és a bélnyálkahártyája.
Erre egyetlen válasz van: a bélfalon keresztül tisztítja a vért is. Márpedig, ha a vérünk tisztul, a sejtjeink is tisztulnak! Ezenkívül a bélflórát állítja helyre a 14 törzs(ezzel világ első) pre és probiotikummal. Minden emésztőrendszeri problémáért egy bélbaktérium a felelős, akkor is ha nincs, akkor is, ha kevés van belőle.
Nemcsak az fontos, hogy ne kerüljön a testünkbe több káros anyag, hanem az is, hogy a már bennünk lévők kikerüljenek. Ez különösen egy beteg esetében fontos. A betegségben megtámadott, és elhalt sejtek "törmelékeinek" sokasága található a beteg vérében. A "törmelékek" eljuthatnak a test legkülönbözőbb részeihez, ahol betegségeket okozhatnak. Ezek a rákos betegségeknél különösen veszélyesek lehetnek, az áttétek miatt. A bélbolyhok kapillárisaiból a gél "átszívja" a szennyeződéseket és törmelékeket a bélcsatorna belsejébe, és összegyűjtve azokat, a széklettel eltávolítja. Ahogy nem lehet felmosni felmosórongy nélkül, nem lehet tisztítani (méregteleníteni) gél nélkül sem (csak folyadékkal, kisebb hatékonysággal ugyan, például ún. méregtelenítő teával). Valaminek mindig össze kell szednie a folyadékot, ez a gél esetében a mikrorostok feladata.
A gél szervezetbarát mikroflórát is tartalmaz, mely előemészti a táplálékot. Tehát a gél biológiailag aktív, emésztő enzimeket és mikroorganizmusokat tartalmaz. A bélflóra és a hozzáadott baráti mikroflóra által "előemésztett" vitaminok és ásványi anyagok mindig organikus formában és megfelelő arányban jutnak be sejtjeinkbe. A napi ajánlott vitaminmennyiség töredéke is elég ekkor. Az említett problémák kiküszöbölésére a vitaminokat, ásványi sókat és nyomelemeket nem tablettában adjuk fogyasztásra, hanem a gélben. Ez a gél a hiányos bélnyálkahártyát pótolhatja. A gélben lévő szervezetbarát, aktív mikroflóra pedig a bélflórát egészíti ki probiotikumokkals. Természetes vitaminkészítmények fogyasztása után megvizsgálva a vér vitamin- és nyomelem szintjét, a szint megfelelőnek mutatkozik. Vizsgálatok azt mutatták, hogy azoknál, akiknek a bélflórája hiányosságokat mutatott, igaz, hogy megfelelő volt a vérszint, a sejtek viszont mégis vitaminhiányt mutattak. Az egészséges bélflórájúaknál viszont a sejtek nem mutattak vitaminhiányt. . Nem elég a vitaminoknak, nyomelemeknek csak a bélbe és a vérbe bejutni, a sejtekben van rájuk szükség.
Mert vékonyabbak. A mikrobiális mikrorostok akár ezerszer vékonyabbak a növényi rostoknál. Olyan a különbség, mint a hajzatunk és a bokor ágai között. A mikrorostok összfelülete sokkal nagyobb, így több és kisebb salakanyagot képesek megkötni. Ezek a szálacskák is cellulóz molekulákból állnak, a növényi rostokhoz hasonlóan, csak vékonyabbak.
Összefoglalva:
Átlagosan 400 fajta baktérium van bélrendszerünkben, melyek számunkra fontosak. Sokan hallottak a bifidus essenzisről, ez egy a 28 családból, hogy ez az egy segítsen bélflóránkon, ahhoz napi 2-3 liter kefirt kellene megenni, számolva az összes mellékhatásával.
A szervezetünk gyakran elsavasodik, emiatt egyre több só lesz bennünk, mivel a sav megköti a kalciumot és káliumot, ezért kialakul bennünk nagyon sok sókristály. Csontritkuláshoz vezet, ha nincs kitisztítva a bélflóra, mivel a savak nagyon sok kalciumot kötnek meg és azt a mennyiséget a csontrendszertől veszik el. A beöntés nagy problémája az, hogy kimossuk a bélflórát is. A béltartalom maximum 1,5 kg lehetne, annak a fele a bélflóra (kb. 8-10 milliárd baktérium). A megfelelő vasfelszívódás konkrétan az egyik fajta bélbaktériumnak köszönhető, nélküle nem szívódik fel. A Gél a felszívódást lassítja és állandósítja, folyamatossá teszi. A gyomorsavat is megköti és folyamatosan engedi ki. Gyomorfekélynél a gél lefedi a sebeket és a gyomorsavat egyenletesen engedi ki magából. Ennek köszönhető, hogy a betegségben szenvedőknél sokkal gyorsabban áll be a javulás. Cukorbetegségnél, mivel mindent megfog a gél, ezért a szénhidrátot lassan engedi ki, így nem nő hirtelen a vércukorszint, segítséget nyújt a II. Diabetes betegeknél.
https://www.mikrorost.info/?ajanlo=46
Az egészséges bélflóránkat milliárd számban alkotják szervezetbarát baktériumok és élesztőgombák. Ezek segítenek az emésztésben, az egészséges széklet kialakításában. A gyógyszerek (különösen az antibiotikumok) szedése és a tartósítószerekkel teli táplálékaink fogyasztása pusztítja a bélflórát. Ennek, a rossz felszívódáson kívül, nagyon sokféle káros következménye lehet. (Egyik ilyen a Candida albicans terjedése.) A Hummel gélre jellemző, hogy többféle szervezetbarát baktériumot és élesztőgombát tartalmaz, melyek igen aktívak. Az aktivitásukra számunkra azért van szükség, hogy a patogén kórokozóinkat le tudják győzni.
Acetobacter xylonum, Acetobacter xylinoides, Gluconobacter gluconicum, Acetobacter aceti, Acetobacter pasteurianium, Acetobacter ketogenum.
Schizosaccharomyces pombe, Saccharomyces ludwigii, Pichia fermentans, Mycoderma, valamint Torula és Apiculatus eredetű élesztőgombák életközössége.
Az antioxidáns hatás mérhető! A legjobb mérőszám erre a célra a redoxpotenciálból számolható rH2 (pH-tól független elektronátadó-képesség).
Az antioxidáns (elektronleadó) tulajdonságokkal rendelkező ételek és italok alacsonyabb rH2 értékűek, mint az oxidáló (elektronelvonó) tápanyagok. Az antioxidáns (elektronleadó) közeg semlegesíti a roncsoló szabadgyököket, melyeket a mai tudomány az öregedés és a rák kialakulásáért tart felelősnek.
Mértük a cellulóz gél rH2 értékét, mely a friss gyümölcsökből és zöldségekből készült pépekkel hasonló értékeket mutatott.
De! Amíg a legtöbb gyümölcs- és zöldségpép gyorsan elvesztette antioxidáns tulajdonságát, addig a cellulóz gél rH2 értéke nem változott számottevő mértékben.
(Az általunk vizsgált zöldségpépek közül a hagyma- és a búzafűpép tartotta legtovább az antioxidáns képességét.) Tehát, ha cellulóz gélt fogyasztunk, az emésztőcsatornánk teljes hosszában megmarad az antioxidáns képesség, még a vastagbélben is.
Nem. Egy szélessávú antibiotikumos kezelés a bélflórát tönkreteszi. Annak regenerálódása veszélyes időszak, mert kórokozók szaporodhatnak el ezen idő alatt. Ha probiotikumot kap az emésztőrendszer, az erősíti a szervezetbarát baktériumok elszaporodását. Ha viszont erős szervezetbarát bélflórával rendelkezünk, akkor az gátolja a kórokozók elszaporodását, azáltal, hogy eleszik a táplálékot a patogének elől az erősebb baráti baktériumok. Tehát tekinthető ilyen értelemben antibiotikumoknak is a probiotikumok.
A létfontosságú aminosavakat, ásványi sókat és nyomelemeket, ideális esetben, táplálékainkkal kellene fogyasztanunk. Ennek több akadálya is van, de kettőt feltétlenül érdemes megemlíteni. Az intenzív agráripari termelés komoly kémiai hatásnak tette ki a termőtalajt. A kémiai hatások egyik következménye, hogy elpusztult a talaj baktériumainak nagy része, mely a gyökerek közelében a felszívódást segítette. A baktériumok nélkül már a növények sem tudják felszívni a létfontosságú anyagokat. Régen a talajt szerves trágyákkal táplálták, amelyek nemcsak a foszfort, káliumot és a nitrogént pótolták a talajnak, hanem a trágya szalmaszálainak cellulózrostjai között nagyon gazdag mikro flóra tenyészett.
Bio módon, szerves trágyázással, a talaj mikro flórája is gazdagodott. A hiányos talajmikroflóra miatt a nem biomódon termesztett növények már eleve nem tartalmazzák a létfontosságú tápanyagokat. Sajnos, a mai kor emberének bélflórájával ugyanaz történt, mint az "intenzív talajerőgazdálkodás" talajflórájával. Mi, a műtrágyák kémiai hatása helyett, a gyógyszerek, különösen az antibiotikumok, és tartósítószerek kémiai hatásaival pusztítjuk a bélflóránkat. Ehhez még hozzájárul az, hogy kevés nyers ételt fogyasztunk, helyette nagyon egyoldalúan válogatott főtt és sült, rostmentes, ételeinkkel az egészséges bélnyálkahártya sem alakulhat ki. Ennek az a következménye, hogy hiába fogyasztjuk el a napi szükséges vitaminokat, ásványi sókat és nyomelemeket, az nem fog felszívódni a hiányos nyálkahártya és bélflóra miatt. A vitamin-készítményekre ráírt napi ajánlott mennyiségek már úgy vannak megállapítva, hogy a mai kor emberének hiányos bélflóráját veszik alapul. Ha tablettában fogyasztjuk vitaminjainkat, akkor ugyan beszedünk elégséges mennyiséget, de a megfelelő arányt sohasem tudjuk eltalálni. Az egészséges bélflóra által "előemésztett" vitaminok és ásványi anyagok viszont mindig organikus formában és megfelelő arányban jutnak be sejtjeinkbe, és a napi ajánlott vitaminmennyiség töredéke is elég, ha minden a szükséges megfelelő arányban jutott be, mert ekkor szinergista módon segítik egymást a megfelelő arányban lévő vitaminok, ásványi sók és nyomelemek.
Ez a gél az egészséges bélnyálkahártyát helyettesíti. A gélben lévő szervezetbarát, aktív mikro flóra pedig az bélflórát helyettesíti. A gél cellulózrostjai nem emészthetők, tehát végigmegy az egész tápcsatornán, nagyon jó a megkötő képessége, így a benne lévő vitaminokat és nyomelemeket egyenletesen, nem hírtelen, adja át a bélbolyhoknak. Így a vérplazma vitaminszintje hosszan tartja a kívánatos szintet.
Ha a növényekből természetes módon kinyert vitaminokat, ásványi sókat és nyomelemeket teszünk a gélbe, akkor szerves módon és megfelelő arányban jutunk a vitaminokhoz, aminek az a következménye, hogy nem kell kémiailag mérgezni a szervezetünket a szintetikus vitaminkészítmények túldozírozásával. Szintetikus vitaminokon még nem nőtt fel generáció, nem tudjuk, hogy mit okoznak a szervezetünkben...
Az ételeinkbe és italainkban lévő rostoknak egyik legfontosabb feladatuk, hogy tisztítsanak. A rostok nagyon vékony szálacskákból állnak össze, ezek a szálacskák nagy felületet jelentenek, amely felületekre ún. fizikai adszopcióval rátapadnak a különböző részecskék. A tollseprűt például ezért kell gyakran kirázni, mert sok porszemcsét fog fel. A hajunk is nagyon jó megkötő, még a gázokat is megköti, hajunk elárulja, ha füstös kocsmában jártunk. A haj szálai megkötik a gázrészecskéket, egy bozót ágai viszont csak egy teniszlabda méretű tárgyat képes megkötni.
A molekulák nagyon kicsiny méretűek, megkötésükhöz nagyon vékony méretű szálacskák kellenek. Fölösleges salakanyagaink vízben vannak feloldva a szervezetünkbe jutott vízben nem oldódó méreganyagaink, viszont általában molekuláris állapotban "kószálnak". Hogy ezeket a szabadon "kószáló" molekulákat is megtudja kötni a rostanyagunk, ahhoz nagyon vékonynak kell lennie. A fizikai adszorpció lényege hogy vízben oldódó és nem oldódó anyagokat is megköt.
https://www.mikrorost.info/?ajanlo=46
Ha nem működik a link másold a böngésződbe,vagy katt a bannerra!