DOLGOZZ OTTHON

MUNKA AZ INTERNETEN KERESZTÜL!

 

Gyógynövények

gyogynoveny_citromfu.jpg

Citromfű

Hatóanyagai nyugtató és vírusölő hatással rendelkeznek. Külsőleg a Herpes simplex helyi kezelésére alkalmas. A citromfűből vírusölő tulajdonsága miatt krémet is készítenek, mely jól alkalmazható ajakherpesz esetén. Ideg- és szívnyugtató, görcsoldó. Serkenti az emésztést, és gyakran alkalmazzák fejfájás, álmatlanság, alvászavarok esetén is. Enyhíti az idegességet, így idegerősítőként kiváló gyógynövény. Szerepe van a depresszió oldásában is. Gyomorrontás, gyomorsavtúltengés, hányinger, puffadások idején különösen jó citromfüvet alkalmazni. Ismeretes még izzasztó, szélhajtó, epeműködést serkentő hatása is. Az illóolaj reumás panaszok enyhítésére használható fürdőként és bedörzsölő szerként.

 

 

acsalapu.jpg

Acsalapu

A lázcsillapító hatású gyökerét gyűjtjük, (még a virágzás előtt), amelynek a nagy pestisjárványok idején igen nagy jelentőséget tulajdonítottak. Láz, légszomj, köszvény és epilep­szia ellen használjuk izzasztó teaként. Egy-két csészével igyunk meg belőle napközben kortyonként. A nagy, friss leveleket nemcsak ficamos, rándult, feltört lábra rakhatjuk fel, de mindenfajta égés, rosszindulatú fekély és égési seb gyógyítására is használhatjuk

 

aprobojtorjan

Aprobojtorján

Torok-és mandulagyulladásnál igen kiváló hatású. De adhatjuk anginára, szájpenészre és a száj nyálkahártyájának gyulladására. Levele gyógyítja a vérszegénységet és jó sebekre, javulást hoz reuma, lumbágó, emésztési zavarok, májcirrózis, májpangás és lépmegbetegedés esetén. Naponta két csésze teát is megihatunk belőle. Naponta háromszor egy csésze tea gyógyítja a szívnagyobbodást, gyomor-, béltágulatokat és tüdőtágulást, továbbá a vesebántalmakat és hólyagpanaszokat, ha a teát kúraszerűen alkalmazzuk. Visszértágulat és altesti fekély gyógyításához az apróbojtorján kenőcs javasolt.

erdei_aranyvesszo.jpg

Erdei  Aranyvessző

Bélmegbetegedések, bélvérzések ellen használják.
Virágzata és levelei hűsítően hatnak, és mivel vízhajtó, minden vese- és hólyagbántalomra ajánlható. Az erdei aranyvessző közönséges galajjal, fehér vagy sárga árvacsalánnal összekeverve vesezsugor, vesemedence-gennyesedés és művesére kapcsolás esetén is alkalmazható.

 

gyogynoveny_borsmenta.jpg

Borsmenta

 Már az ókorban felismerték a mentalevél emésztés- és étvágyjavító jótékony hatását. Később alkalmazták gyomor-, epe-, bélbántalmak ellen, de a borsmenta csökkenti a hányingert is. Bizonyítottan jó szélhajtó, görcsoldó, idegnyugtató, fejfájás-csillapító, fertőtlenítő, vértisztító, és hatásos a légúti megbetegedések kezelésében. A menstruációs zavarok ellen is alkalmazzák. Illóolaját hűtőkenőcsökben, rázókeverékekben viszketés mérséklésére használják.

 

cickafarkfu.jpg

Cickafarkfű

A cickafarkfű étvágytalanság, görcsös jellegű gyomor-, bél- és epebántalmaknál, valamint gyomorhurutnál ajánlható, valamint vénás keringési zavarok (aranyér, lábszárfekély), visszértágulás ellen, húgyutak betegségei esetén. Segíti az emésztést, a sebgyógyulást, jó vérzéscsillapító orrvérzés esetén és alkalmazható menstruációs zavarok ellen is. A fogíny- és szemgyulladások kiváló öblögető-, illetve borogatószere.

 

tasakos_kamilla.jpg

Kamilla

A kamillavirág egyik legismertebb gyógynövényünk, a legtöbb állam gyógyszerkönyvében is megtalálható hivatalos drog. Gyógyhatása sokrétű, amelyet külső és belső alkalmazása révén lehet kihasználni. A kamillában előforduló illóolajok főleg gyulladáscsökkentő hatásúak. A kamillás gőzölés enyhíti a köhögést és a vírusos, illetve bakteriális légúti fertőzések tüneteit, és e megbetegedések esetén jól érvényesülhet a drog immunrendszeri működést serkentő hatása is. A tápcsatorna gyulladással járó megbetegedései esetén is alkalmazzák. Gargarizálással vagy szájöblögetéssel megszüntethető a fogíny, a száj és a torok gyulladásai. Hörghurutban inhalálószerként alkalmazható. Szájban lévő sebek, afták esetén sokszor a kamillás öblögetés a megfelelő gyógyír. Tea formájában rendszeres fogyasztása enyhíti a gyomorpanaszokat, rosszullétet, a hányingert és a bélgyulladás tüneteit. Külsőleg bőrbetegségeket, pattanást (akne), tályogot, nehezen gyógyuló sebeket illetve körömágygyulladást kezelnek vele. Szemborogatásra is kiválóan alkalmas. A szüzekanyja, anyafű népies neve arra utal, hogy a nőgyógyászatban is használták menstruációs görcsök enyhítésére és a vajúdás idejének lerövidítésére. Fürdők, öblítések, gőzfürdők formájában nagyszerűen bevált az altesti gyulladások (hüvelygyulladás, aranyér, lábszárfekély) esetén is. A kamilla a hasfájós babákat megnyugtatja, görcseiket elmulasztja. A kamillaolaj csökkenti az idegességet a gyermekeknél, s jótékony hatással van a hiperaktív gyerekekre, mivel enyhe "nyugtatószer". A homeopátiában fogzási fájdalmak enyhítésére és fájdalom iránti intolerancia esetén használják. A szépségápolásban is gyakran használják, a bőr szárazságát, viszketését, gyulladását csökkenti. Jót tesz a hajnak, mert kifényesíti és nyugtatja a fejbőrt.

A kamillateát a kisgyermekek is nyugodtan fogyaszthatják. A fogzó baba állkapcsát kamillaolajjal dörzsöljük be ott, ahol szükséges

 

dio.jpg

Dió

Külsőleg bőrbetegségekben, pattanások, kelések, fekélyek, ekcéma esetén lemosásra, borogatására alkalmazzák, aranyér ellen pedig a növényből készített ülőfürdő javallott.

Belsőleg csak a népgyógyászat használja elvétve. A dió vértisztító hatású, illetve gyomor- és bélhurut kialakulása esetén is alkalmazzák.

A diókopács főzetét izzadás, bél- és gyomorhurut esetén javasolják.

Maga a termés telítetlen zsírsavakat tartalmaz

 

csalan.jpg

Csalán

Gyógyteaként rendkívül sokrétű a felhasználási köre, általános erősítő, vértisztító, vizelethajtó, továbbá hólyaghurut, reuma, köszvény, bőrbetegségek, hajhullás, magas vérnyomás, gyomorhurut ellen is bizonyítottan jótékony hatással bír. Tavasszal sokan alkalmazzák a csalánteát vértisztító kúrák részeként, mivel jól átmossa a veséket, és kimossa a vesehomokot és a veseköveket, de ezek megelőzésére is jó. Ülőfürdőként aranyeres bántalmak kezelésére, borogatóként pedig bőrkiütésekre használják. Mosóvizes változatban kiválóan alkalmas hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. A kovasav-tartalma erősíti a kötőszöveteket, a körmöket, a hajhagymákat. A csalán gyökérzetét (Urticae radix) béta-szitoszterin-tartalma miatt a prosztata jóindulatú daganatának kezelésére alkalmazzák, növeli a vizelet mennyiségét, csökkenti a prosztata térfogatát. Főzetét külsőleg hajhullás és korpásodás ellen használják, vagy reuma elleni fürdővizet készítenek vele.

 

fodormenta.jpg

 

Fodormenta

Hatóanyagainak köszönhetően jó szélhajtó, görcsoldó és emésztésjavító hatású (epetermelést fokozó), de gyomorerősítőként is elfogadott. Illóolaját megfázás esetén inhalálásra használják. Meghűlés esetén köhögéscsillapító hatású. 

 

gyermeeklancfu.jpg 

Gyermekláncfű

A keserűanyagok serkentik az emésztést, így a gyermekláncfű kiváló étvágygerjesztő és emésztést javító gyógynövényünk, melynek gyulladáscsökkentő hatása is van. Kutatások bizonyították, hogy hatóanyagai epe- és májbántalmak esetén jótékony hatással vannak a szervezetre. Teáját régóta fogyasztják vizelethajtóként és vértisztítóként, mivel fokozzák a máj és a vesék aktivitását. Reumás panaszok, fájó ízületek esetén ajánlott a gyermekláncfűvel történő borogatás

kakukkfu 

Kakukkfű

A kakukkfű illóolajai - timol (40%) és a karvakrol (15%) tartalmú - erőteljesen baktériumölő, fertőtlenítő, emellett szélhajtó, görcsoldó hatásúak. A keserű- és cseranyagok élénkítőleg hatnak az emésztésre, mert fokozzák az emésztőnedvek termelődését.

A torokgyulladást a friss levelek rágcsálása csillapítja. Csökkentik az étvágytalanságot, serkenti az emésztést. Sokan légzőszervi panaszok esetén alkalmazzák. A gyógytea fogyasztása vagy az azzal történő gargarizálás, jó gyógyír köhögés, torokfájás esetén. Emeli az alacsony vérnyomást, külsőleg használva csillapítja a rovarcsípések okozta viszketéseket.

fagyongy.jpg 

Fehér Fagyöngy

A fagyöngy kiváló gyógyír belső vérzések ellen, serkenti a szívműködést, és használják görcsoldóként is. Magas vérnyomás esetén használják, mert a kísérő panaszokat - a fülzúgást, szédülést - enyhíti. Szívbetegség kezelésében azért hatásos, mert erősíti a szívet, a pulzusszámot csökkenti

 feketenadalyto.jpg

Fekete Nadálytő

Külsőleg paszták, kenőcsök, pakolások formájában használják. A fekete nadálytőből készített, pépes borogatás segíti a csonttörések, húzódások, zúzódások, ficamok, rándulások gyógyulását - erre utal a növény egyik neve is: forrasztófű. Izom-, ideg- és ínhüvely-gyulladásoknál is jól bevált módszer a nadálytő lisztjéből készült péppel történő borogatás. Egyik fő hatóanyaga, az allantoin serkentően hat a vérellátásra, növeli a sejtek regenerációs folyamatait. A gyökér áztatásos eljárással készült kivonata hatásos csonterősítő, csonttörés esetén elősegíti a hegképződést. Hám- és sejtképző hatása serkenti a sebgyógyulást. Visszérgyulladásokra szintén kiváló, de ajánlják toroköblítőnek is.

 

koromvirag.jpg

 

Körömvirág

A körömvirágról tudományosan bebizonyították, hogy kiválóan alkalmazható epehólyag-gyulladás ellen, jó görcsoldó és fertőtlenítőszer. Belsőleg gyomor- és hólyaghurut kezelésére használják.

Külsőleg használják visszérgyulladás, felfekvés, lábszárfekély, nyálkahártya gyulladások, ekcémák, sebek, egyéb bőrproblémák, méhcsípések esetén. E jótékony tulajdonságát használja ki a kozmetikai ipar, mely előszeretettel hasznosítja krémek, kenőcsök alapanyagaként.

Bőrkiütések és napégés okozta fájdalmak enyhítésére szintén ajánlják.

A homeopátiás orvosi gyakorlatban sebgyógyításra, fertőtlenítésre, zúzódások kezelésére alkalmazzák.

Szoptatós anyukák mellbimbója gyakran begyullad, de körömvirágkrém használatával jól kezelhető a gyulladt állapot

 kozonseges_galaj

Közönséges Galaj

Teája tisztítja a vesét, a májat, a hasnyálmirigyet és a lépet. Akinek a nyirok mirigyrendszere beteg, naponta igyon ilyen teát. Használ sápkór, vízkór és oldalszúrás ellen is. Ez a tea külsőleg alkalmazva rendkívül gyorsan gyógyít bőrbetegségeket, sebeket, furunkulusokat, és mitesszereket. A meleg lemosások megszüntetik az arcbőr petyhüdtségét.
Pajzsmirigybetegség ellen galajkúrát kell alkalmazni. A galajt le kell forrázni, és naponta többször melegen jó alaposan kell vele gargalizálni. Ez segít hangszalagbénulás esetén is.
Rákszerű fekélyek kezelése esetén szintén lehetséges gyógyulás. Ilyenkor eredménnyel jár a galaj friss levével és a körömvirág-kenőccsel történő kezelés. A körömvirágból, csalánból és cickafarkból készített vértisztító tea egyidejű használata feltétlenül javallt.

landzsas_utifu.jpg 

Lándzsás Utifű

Az aukubin hatóanyagnak és a nyálkaanyagoknak köszönhetően az útifű jó baktériumölő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyító, ezért például összezúzott levele hasznos gyógyír lehet rovarcsípések, kisebb égési sérülések esetén. Teája nyálkaoldó és köhögéscsillapító, légúti megbetegedések esetén használják. Használják gyomorégés és légúti hurut ellen is. A száj-, toroknyálkahártya gyulladásai esetén öblögetés, gargarizálás formájában használható fel.

martilapu.jpg 

Martilapu

Kiváló gyógynövény légzőszervi betegségek esetén, de alkalmazzák rekedtség, köhögés ellen is. Köptető és gyulladáscsökkentő hatású.

 medvehagyma.jpg

Medvehagyma 

Fokozza az étvágyat és az emésztőrendszer működését. Vérnyomáscsökkentő és vérzsír csökkentő hatása ismert, C-vitamin tartalmának köszönhetően pedig javítja a szervezet ellenálló-képességét.

 

A népi orvoslás a medvehagymát termesztett társához hasonlóan felső légúti megbetegedések megelőzésére és a kialakult hurut súlyosságának csökkentésére, továbbá bélfertőtlenítő, emésztést javító tulajdonsága miatt egyes emésztési panaszok kezelésére alkalmazza.

Tudományos megfigyelések szerint vérnyomáscsökkentő hatású, lassítja a koleszterin lerakódások kialakulását az érfalban, javítja a végtagok keringését. Laboratóriumi körülmények között a fokhagyma és a medvehagyma a vérszérum koleszterin szintjét csökkentették az alkalmazott hagymaadagok, a kéntartalmú tioszulfinátok, ajoének és ditiinek mennyiségétől függően a koleszterin szintézis befolyásolása révén. Szerves oldószerekkel képzett hagymakivonatok a koleszterinszintézist jelentős mértékben (akár 40%-ban) mérsékelték. A hagyma rendszeres fogyasztása a koleszterinszint csökkentésének és így számos szív-érrendszeri megbetegedés megelőzésének természetes gyógymódja.

Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel történő együttszedése nem javasolt, mert a vérzés létrejöttének kockázata fokozódhat. A megnövekedett vérzéshajlam miatt nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és csak orvosi felügyelet mellett megengedett véralvadásgátlót, nem-szteroid gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára a rendszeres hagymafogyasztás.

Népi megfigyelés, hogy a hagyma bőrön történő külsődleges használata (borogatásként, lemosásként) jótékony hatású egyes gombás fertőzések kezelésében. Érzékeny bőrű egyének esetében azonban fokozott óvatosság szükséges, mivel az alkalmazása során bőrgyulladás jelentkezhet bőrkiütés, bőrpír formájában. Ilyen esetben használata felfüggesztendő. Érdemes először csak kis területre felvinni, és csak akkor alkalmazni kiterjedten, ha nem alakul ki hatására kellemetlen bőrreakció.

Bár humán klinikai eredmények nem támasztják alá a hagyma vércukorszintet és inzulin termelődést befolyásoló hatását, ennek ellenére cukorbetegek esetében ajánlott hagymakivonatot tartalmazó készítmények szedése esetén a vércukorszint rendszeres ellenőrzése 

 

mezei_zsurlo.jpg

Mezei Zsurló

A zsurló kiváló gyógynövénye a vértisztító kúráknak, alkalmazható vizelethajtóként vesemedence gyulladás esetén és hólyagbántalmaknál. Közismert vérzéscsillapító, orrvérzések kezelésére használható. A népi gyógyászatban köhögés elleni hatása miatt alkalmazták. Jó reuma és köszvény ellen is. Gyenge, törékeny köröm és hajhullás esetében is alkalmazzák, mivel a benne lévő kovasav sok szilíciumot tartalmaz, ami az emberi szervezet számára létfontosságú elem. Továbbá segíti a sebgyógyulást. Húgyúti fertőzéseknél hatásos gyógyír, valamint ödémás lábaknál jó vízhajtó. Fogíny-, szájüregi- és torokgyulladásnál gargarizátuma hatékonyan segít. Egyes adatok szerint a szervezet ellenálló-képességét fokozó hatása van

 

orbancfu.jpg

Orbáncfű

Az orbáncfű teáját sokan használják idegeskedés, depresszió, alvászavarok ellen, de alkalmazzák bőrgyulladások, nehezen gyógyuló sebek kezelésére is. Jótékony hatással van az emberi szervezetre gyomorfekély vagy vese- és epebántalmak, továbbá idegi eredetű gyomor-bélrendszeri panaszok esetén. A száj belső sérülései ellen szintén ajánlott.

A népi gyógyászatban az orbáncfüvet (orbáncfű olajat) reumás fájdalmak enyhítésére és egyes bőrbetegségek kezelésére használják. Köszvény, furunkulózis és egyéb gennyesedések, felületi-külső vérzések esetén használták

 

palastfu.jpg

Palástfű

Gyakran használják menstruációs problémák esetén (havivérzés előtti napokban ajánlott teája fogyasztása), de alkalmazzák cserzőanyag tartalma miatt gyomor- és bélhurut esetén is. Jó vérzéscsillapító, gyulladáscsökkentő és összehúzó hatású gyógynövény. Gyakori fogyasztása tisztítja a bőrt. Nem bizonyított, de egyes feltevések szerint megszünteti a nőknél a fehérfolyást (fluor albus).

 

papsajtmalyva.jpg

Papsajtmályva

A növény a felső légutak megbetegedéseinél (köhögés, rekedtség, torokfájás) hatékonyan alkalmazható, de használják gyomor- és bélhurutok esetén is

 

pasztortaska.jpg

Pásztortáska

A növény vérzéscsillapító hatású, belső vérzés (méh, gyomor, bél) esetén a kiegészítő terápia részeként alkalmazzák, de ismert gyulladáscsökkentő és vizelethajtó tulajdonsága is, amit magas kálium-tartalmának köszönhet. Orrvérzés esetén a növény teájába mártott tampont az orrlyukba helyezve csillapítja a vérzést

 

sarga_arvacsalan.jpg

Sárga Árvacsalán

A sárga árvacsalánt idős emberek hólyagbénulására ajánlják elsősorban, de a hólyag meghűlése és vesegyulladás esetén is. Nagyon jót tesz a tea főzetével készített ülőfürdő.
Gyógyíthatatlan vesezsugor, vizelési ingerrel járó vesegyulladás és művesekezelés esetén nagyon jó eredményt ad a sárga árvacsalán, a közönséges galaj és az aranyvessző egyenlő arányú keveréke. Ha nem kapható sárga árvacsalán, a fehér csalán is megteszi.
Emésztési zavarok, görvénykór (skrofulózis) és bőrkiütések ellen a virágját alkalmazzuk. Ilyenkor egy csésze tea fogyasztandó délelőtt. Fekélyekre és visszerekre teafőzetes borogatást rakjunk.
Hasonlóan a sárga árvacsalánhoz, a Fehér árvacsalán (Lamium album) is kitűnő gyógynövény. Májustól októberig virágzik. Árnyékos, friss gyomtársulásokban, utak mentén találjuk. Leveleit és főként a virágját gyűjtjük. A belőle készült tea segít a nőknek súlyosabb altesti, menstruációs panaszok esetén, ha napközben két csészével megiszunk belőle. Vértisztító hatású, használ ideges álmatlanság ellen, és a legkülönbözőbb női bajokon segít.

tavaszi_kankalin.jpg

Tavaszi Kankalin

Csillapítja a nehezen múló köhögést, segíti a letapadt váladék felszakadását és kiköhögését.

Jó nyálkaoldó, köptető és hurutoldó. Alkalmazzák még vizelethajtó szerként, közismert jótékony hatású még köszvényre és reumára.

 

veronikafu.jpg

Veronikafű

 Hatóanyagai csökkentik a koleszterinszintet, serkentik az emésztést, megszüntetik a gyomor- és bélzavarokat, nyugtató, regeneráló hatású, reumatikus panaszokra és sebek gyógyítására is használhatjuk.

verrehullo_fecskefu.jpg

 Vérrehulló Fecskefű

 

Alkalmazható gyomor-bélrendszeri görcsök esetén. Ha a növény sárga nedvével bekenjük a szemölcsöt, tyúkszemet, akkor elpusztítja a szemölcsöt okozó vírusokat. Az alkaloidoknak vírusellenes hatása van, de emellett megemlíthető, hogy a sejtosztódást is gátolja. A homeopátiás gyakorlatban a fecskefüvet máj- és epebántalmak kezelésére alkalmazzák.

 

 zsalya.jpg

Zsálya

Teája fertőtlenítő és összehúzó hatású. Ínygyulladásra kiválóan alkalmas öblögető szer. Fűszerként zsíros húsételekhez használjuk.
Szárított levelei elűzi a rovarokat. A zsálya leve segít halványítani a bőrön lévő foltokat. A zsálya levele serkenti az emésztést, fertőtlenítő, gombaölő hatású.

 

 

Nyavalyák-gyógynövények


Aranyér: benedekfű, cickafark, csalán, gyermekláncfűgyökér, kamilla, kutyabengekéreg, zsályalevél
Asztma: izsóp, somkóró, bodza, fehérmályva, martilapu, tüdőfű, citromfű, kakukkfű, betonikafű, veronikafű, édesgyökér, kankalingyökér
Álmatlanság ellen: ánizs, borsmenta, csipkebogyó, édesgyökér, komló, levendula, macskagyökér
Alacsony vérnyomás: borsikafű, rozmaring, bazsalikom, zsálya
Bélféreg: benedekfű, diólevél, izsóp, üröm, kutyabengekéreg, koriandermag
Bélgörcs: ánizsmag, cickafark, édeskömény, kálmosgyökér, kamilla, libapimpó, majoranna, nyírfalevél, pásztortáska
Bélhurut: angelikagyökér, bazsalikom, cickafark, citromfű, édeskömény, kamilla, kökénybogyó, libapimpó, szederlevél, zsályalevél
Cukorbaj: áfonyalevél,-bogyó, csalán, gyermekláncfű, kecskeruta, kukoricabajusz, szamócalevél, szederlevél

Csuklás: ánizsmag, citromfű, kapormag
Elhízás: bodzavirág, kökényvirág, kutyabengekéreg, sédkenderfű, zsálya, zsurló
Emésztési zavarok: angyalgyökér, ánizsmag, apróbojtorján, benedekfű, borsmenta, boróka, cickafark, citromfű, csalán, édeskömény, ezerjófű, kakukkfű, kálmosgyökér, kapormag, komló, koriander, majoranna, nyírfalevél, pemetefű, rozmaring, ürömfű
Epebajok: apróbojtorján, árnika, kutyabengekéreg, borsmenta, cickafark, citromfű, ezerjófű, gyermekláncfű, katánggyökér, körömvirág, rozmaring, sédkender, szagosmüge, vasfű, zsálya
Epilepszia: acsalapu, angyalgyökér, borsmenta, fagyöngy, kakukkfű, kecskeruta, libapimpó, macskagyökér, rozmaring, szurokfű, ürömfű
Érelmeszesedés: aranyvessző, árnika, angyalgyökér, borsmenta, boróka, cickafark, citromfű, diólevél, ezerjófű, fagyöngy, galagonya, útifű, levendula, macskagyökér, nyírfalevél, pásztortáska, rebarbaragyökér, veronika, zsurló
Erősítő: apróbojtorján, benedekfű, cickafark, csipkebogyó, csalán, kökényvirág, levendula, málnalevél, majoranna, ürömfű
Étvágytalanság: angyalgyökér, aranyvesszőfű, benedekfű, kutyabengekéreg, borókabogyó, borsmenta, bazsalikom, borsfű, cickafark, csombor, diólevél, ezerjófű, gyermekláncfű, izsóp, kálmosgyökér, rozmaring, szurokfű, ürömfű
Fagyás: árnika, árvacsalán, cickafark, fagyöngy, kamilla, körömvirág, tölgyfakéreg
Fehérfolyás: apróbojtorján, diólevél, fehér árvacsalán, fűzfakéreg, gyujtoványfű, levendula, libapimpó, pásztortáska, rozmaring, szederlevél, tölgyfakéreg, zsálya, zsurló
Fekély: ánizsmag, angyalgyökér, apróbojtorján, árnika, benedekfű, borókabogyó, csalán, fehérmályvagyökér, fekete nadálytőgyökér, kamilla, kálmosgyökér, körömvirág, orbáncfű, pásztortáska, pemetefű, tisztesfű, vérontófűgyökér, zsurló
Felfúvódás: ánizsmag, borsmenta, cickafark, kutyabengekéreg, édeskömény, kapormag, majoranna, borsikafű, bazsalikom, lestyán
Fogínygyulladás: apróbojtorján, angyalgyökér, benedekfű, borókabogyó, csalán, cickafark, citromfű, ezerjófű, fehérárvacsalán, cserszömörcelevél, kamilla, pásztortáska, papsajtlevél, pemetefű, útifű, zsálya
Görcsoldó: bazsalikom, borsikafű, kakukkfű, kálmos, koriandermag, levendula, körömvirág, rozmaring, sáfrányos szeklice, vasfű
Gyomoridegesség: ánizsmag, angyalgyökér, kutyabengekéreg, borsmenta, édesköménymag, ezerjófű, gyermekláncfű, kamilla, kálmos, macskagyökér, orbáncfű, porcsinfű, rozmaring
Gyomorsavhiány: angyalgyökér, aranyvesszőfű, borókabogyó, diólevél, édesköménymag, kálmos, üröm
Gyomorsav-túltengés: akácvirág, ánizsmag, apróbojtorján, árnika, benedekfű, bodza, cickafark, csalán, fehér mályva, kamilla, útifű, orbáncfű, pásztortáska, zsálya
Hajhullás-korpásodás: bojtorjángyökér, csalán, fűzfalevél, -kéreg, kamilla, ökörfarkkóróvirág
Hashajtó: aranyvesszőfű, bodza, édesköménymag, gyujtoványfű, kökényvirág, kutyabengekéreg, lenmag, papsajtlevél, rebarbaragyökér, sédkender
Hasmenés, bélhurut: csalán, diólevél, fűzfakéreg, libapimpó, szederlevél, tölgyfakéreg, vadsóskamag
Havivérzés zavarai: cickafark, citromfű, orbáncfű, fehér árvacsalán, pásztortáska, kamilla, üröm, vasfű, zsálya
Havivérzést csökkentő: citromfű, fehér árvacsalán, pásztortáska, zsálya
Hólyaghurut: apróbojtorján, cickafark, csalán, cseresznyeszár, fagyöngy, gólyaorr, gyujtoványfű, ibolyalevél, kamilla, kerekrepkény, medveszőlő, nyírfalevél, vasfű, zsurló
Hűléses megbetegedések: bodza, borsmenta, hársvirág, kamilla, fűzfakéreg, -levél, legyezőfű, nyírfalevél, nyárfarügy, akácvirág, kőrisfalevél, kakukkfű, útifű
Hüvelynyálkahártya-hurut: árvácska, fűzfalevél, -kéreg, fekete nadálytőgyökér, kamilla, libapimpó, vadgesztenyelevél, zsálya
Idegesség: angyalgyökér, borsmenta, citromfű, cseresznyeszár, galagonyavirág, -bogyó, kamilla, komló, levendula, macskagyökér, majoranna, pásztortáska, szagosmüge, szarkalábvirág, pipacs, csarab, szurokfű, tüdőfű, vadárvácska, vasfű
Ízületi betegségek (reuma, csúz): aranyvesszőfű, legyezőfű, fűzfalevél, -kéreg, árvácska, borókabogyó, csipkebogyó, nyírfalevél, tyúkhúr, zsurló
Izzadás ellen: csalán, diólevél, izsóp, tölgyfakéreg, zsurló, zsálya
Izzasztó: akácvirág, aranyvessző, bodza, hársfa, kamilla, édesgyökér, fűzfakéreg, -levél, legyezőfű, nyírfalevél, kőrisfalevél, orbáncfű, szagosmüge, ökörfarkkóróvirág, veronikafű
Köhögés, rekedtség: akác, ánizs, aranyvesszőfű, bodza, cickafark, csillagánizs, diólevél, édesgyökér, édesköménymag, fehér mályva, hársfavirág, ibolyagyökér, kakukkfű, kankalingyökér, kenderkefű, kerekrepkény, majoranna, martilapu, ökörfarkkóró, pemetefű, somkóró, szappanfű, tisztesfű, tüdőfű, útifű, veronika, zsálya
Köszvény: aranyvesszőfű, legyezőfű, fűzfakéreg, borókabogyó, zsurló, nyírfalevél, csipkebogyó
Légcsőhurut: akác, ánizs, aranyvesszőfű, bodza, cickafark, csillagánizs, diólevél, édeskömény, fehérmályva, fehér árvacsalán, hárs, ibolyagyökér, -levél, kakukkfű, kankalingyökér, kerekrepkény, pemetefű, somkóró, szappanfű, tisztesfű, tüdőfű, veronika, zsálya
Magas vérnyomás: cickafark, citromfű, csalán, diólevél, fagyöngy, galagonyavirág, -bogyó, kökényvirág, levendula, macskagyökér, meténg, orbáncfű, ribizlilevél, pásztortáska, zsurló
Májbetegségek: apróbojtorján, kutyabengekéreg, benedekfű, borókabogyó, cickafark, csalán, fehérüröm, gyermekláncfű, kamilla, katáng, körömvirág, libatop, májvirág-levél, orbáncfű, pásztortáska, petrezselyem, rebarbaragyökér, szappanfű, százszorszépvirág, vasfű, veronika, zsurló
Sebek (külsőleg): diólevél, árnika, farkasalmalevél, papsajtlevél, széles útifűlevél, zsálya
Szélhajtó: édesköménymag, ánizsmag, koriandermag, kamilla, borsmenta, bazsalikom, angyalgyökér, szurokfű, citromfű, borsfű, levendula
Szemgyulladás (borogatás): kamilla, búzavirág, szemvidítófű, útifű, cickafark
Szív idegesség: fagyöngy, galagonyavirág,-bogyó, macskagyökér, citromfű, angyalgyökér, levendula
Tejkiválasztás: ánizsmag, csalán, édeskömény
Vesebajok: zsurló, tarackgyökér, medveszőlőlevél, legyezőfű, aranyvesszőfű, kerekrepkény, nyárfarügy, nyírfalevél, cseresznyeszár, borókabogyó, kukoricabajusz, babhüvely, szamócalevél, gyujtoványfű
Vértisztító: cickafark, diólevél, csalán, komló, gyermekláncfű, ezerjófű, orbáncfű, kerekrepkény, szurokfű, szagosmüge, bodza, kökényvirág, akác, nyírfalevél, szamócalevél
Visszeresség: aranyvesszőfű, árnika, nadálytőgyökér, vadgesztenyevirág

Gyógynövények-nyavalyák

Akác: köhögés, hurut ellen
Apróbojtorján: emésztőszervi-, és vesezavarokban
Árnika: vérszegénység, gyomorfekély, reuma ellen; külsőleg sérüléseknél, zúzódásnál, fagyásnál borogatásként
Bodza: meghűlés, hurut ellen, hashajtó, vértisztító
Bojtorján: hashajtó, vértisztító, hajhullás ellen
Boróka: reuma, köszvény ellen, vizelethajtó, izzasztó
Cickafark: étvágyjavító, epe-, és gyomorműködést serkentő, belső vérzések csillapítója, görcsoldó
Citromfű: nyugtató, görcsoldó, fejfájás ellen, emésztést serkentő
Csalán: vértisztító, reuma, köszvény, hajhullás ellen
Cseresznyeszár: vizelethajtó, nyálkaoldó, görcsoldó
Csipkebogyó: vese-, és hólyagbántalmakra, vizelethajtó, erősítő, emésztést javító, C- vitaminban gazdag
Diólevél: vértisztító, emésztést serkentő, bélféregűző, hasmenés ellen
Édeskömény: haspuffadás ellen, csecsemők hascsikarása ellen bevált szer, szélhajtó, gyomorerősítő, szoptatós anyák tejelválasztást serkentő teája
Ezerjófű: étvágyjavító, emésztést serkentő, epeműködést serkentő, 
 májbántalmak ellen, vértisztító
Fehér árvacsalán: húgyutak megbetegedéseiben, fehérfolyás ellen
Fekete üröm: étvágyjavító, epeműködést serkentő, görcsoldó, bélféregűző, idegerősítő, epilepsziában szenvedőknek
Fagyöngy: magas vérnyomás, érelmeszesedés ellen
Fekete nadálytő: gyomorfekély; külsőleg sérülések, csonttörés borogatására
Fűzfakéreg: reuma, köszvény ellen, fájdalomcsillapító, lázcsökkentő
Galagonya: szíverősítő, nyugtató, érelmeszesedés esetén
Hársfavirág: meghűlésre, köhögéscsillapításra, idegerősítő, vértisztító, izzasztó, kimondottan téli teának való
Kálmos: étvágygerjesztő, emésztést serkentő, vértisztító, erősító
Kamilla: gyulladáscsökkentő, idegnyugtató, emésztőszervi zavarokra, szemgyulladásra, arc- és hajápolásra (szőkíti a hajat)
Kakukkfű: köhögés, torokfájás ellen, légzőszervi panaszokra, étvágytalanság esetén, frissítő
Komló: nyugtató, enyhe altató
Kutyabengekéreg: hashajtó, bélféregűző
Legyezőfű: vizelethajtó, vértisztító, lázcsillapító, hólyaghurut, vesegyulladás, reuma ellen
Lepkeszegmag: epekő, húgykőoldó, vizelethajtó
Levendula: nyugtató, vérnyomáscsökkentő, görcsoldó
Libapimpó: hasmenés, gyomorgörcs, bélhurut, epebaj, epilepszia ellen
Májfű: máj-, epe-, vese-, hólyagbántalmak ellen
Martilapu: köptető hatású, légzőszervi megfázások esetén, köhögés ellen
Medveszőlőlevél: vizelethajtó, hólyag- és epekőbántalmak esetén
Menta: emésztőszervek megbetegedése esetén, hányinger ellen, görcsoldó
Mogyorólevél: izzasztó, vizelethajtó, bélhurut, aranyér ellen
Napraforgószirom: epilepszia, görcsök ellen, magas vérnyomás esetén, lázcsillapító
Nyírfalevél: vízhajtó, vértisztító
Orbáncfű: nyugtató, gyomorfekély ellen, külső -, belső vérzések ellen
Ökörfarkkóró: köhögés ellen, asztmára, izzasztó hatású
Pásztortáska: vérzéscsillapító hatású belső vérzés esetén (méh, gyomor, bél)
Rebarbara: hashajtó, vizelethajtó
Rozmaring: étvágygerjesztő, görcsoldó, idegerősítő
Rózsaszirom: belsővérzés csillapító, toroköblögető, fogínybetegségek elleni öblögető
Salátaboglárka levél: magas vérnyomás ellen, veseelégtelenség esetén, frissen salátaként fogyasztható
Sédkender: hashajtó, vizelethajtó, máj-, lép-, epebántalmakban
Szagosmüge: nyugtató, vértisztító, vese-, máj-, epebántalmak ellen
Szamócalevél: bélhurut ellen, cukorbaj elleni teakeverék alkotórésze
Százszorszép: nyálkaoldó, vizelethajtó, vértisztító, vérnyomáscsökkentő, vérzéscsillapító
Szederlevél: hasmenés ellen, gyomorerősítő, izzasztó, vizelethajtó, C- vitaminban gazdag
Szemvidítófű: gyomor-, bélbántalmak ellen, szemborogatásra
Szilfakéreg: hasmenés ellen, vizelethajtó, vértisztító, külsőleg bőrkiütések ellen, aranyeres ülőfürdőként, toroköblögetésre használják
Szulák: asztma ellen, magasvérnyomás csökkentésre, vizelethajtó, hashajtó
Szurokfű: köhögés ellen, nyugtató, étvágyjavító
Szúrós gyöngyajak: nyugtató, asztma ellen, pajzsmirigy túltengés ellen, prosztatagyulladás ellen
Tarackbúza: vizelethajtó, vértisztító, cukorbetegség enyhítő
Tárkony: vesetisztító, epehajtó, étvágygerjesztő
Tejoltó galaj: légzőszervi, máj-, vese-, epebántalmakban, régen a sajtot színezték vele
Tisztesfű: légzőszervi betegségek ellen
Tölgyfakéreg: hasmenés, belső vérzés ellen, külsőleg gyulladt, fagyott testrészek borogatására, aranyeres fürdőként használják
Tölgymakk: magjait pörkölés után kávéként fogyasztották, erősítő, bélhurut elleni hatású
Turbolya: vese-, hólyag-, emésztő-, és légzőszervi bántalmakban, friss hajtásaiból salátát is készítenek
Tüdőfű: légzőszervi megbetegedések esetén, hasmenés, gyomorégés ellen
Tyúkhúr: vese-, epebántalmakban
Útifű: hasmenés, gyomorégés ellen, köhögésre, vértisztító; külsőleg sebek, rovarcsípések, kisebb égési sérülések borogató szere
Vadárvácska: vértisztító, erősítő, vérnyomáscsökkentő
Vadgesztenyevirág: összehúzó, erősítő, visszérbántalmak ellen, gyomor- és bélgörcsoldó
Vadgesztenyelevél: bélhurut, belső vérzések ellen, külsőleg pattanásos arcbőrre arclemosóként
Varjúháj: nyugtató, enyhe altató, magasvérnyomás csökkentő, hashajtó, epilepszia ellen, aranyér kezelésére, reuma ellen
Varjútövis bogyó: hashajtó, vértisztító, vizelethajtó, sárga szinező anyag
Vasfű: máj-, vese-, epe-, gyomorbántalmak, sárgaság ellen
Vérfű: vérzéscsillapító, hasmenés, aranyér ellen
Veronika: asztma, köhögés ellen
Zsálya: éjjeli izzadás, légzőszervi betegségek, torokgyulladás, hólyaghurut ellen, szájüreggyulladásban szenvedőnek öblögető szere
Zsurló: vizelethajtó, vesetisztító, izzasztó, vérzéscsillapító, reuma, meszesedés ellen

Weblap látogatottság számláló:

Mai: 12
Tegnapi: 83
Heti: 12
Havi: 3 176
Össz.: 1 227 089

Látogatottság növelés
Oldal: Gyógynövények
DOLGOZZ OTTHON - © 2008 - 2024 - dolgozzotthonnetmunka.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »